כל מה שצריך לדעת על מדדי מניות וכיצד הם פועלים

לשאלות ופרטים נוספים אפשר ליצור איתנו קשר

אחד המושגים שחשוב להכיר כאשר נכנסים לעולם ההשקעות הוא מדדי מניות. מדובר למעשה בכלי שמודד את הביצועים של קבוצת ניירות ערך שונים, לפי הנישה שלהם או גודלם (מבחינת שווי השוק). במאמר זה נדון במספר מדדים עיקריים  של מניות בשוק הישראלי ובשוק העולמי .

מדד תל אביב 35

בישראל, המדד הראשון והמוכר ביותר היה מכונה בעבר הרחוק מדד המעו"ף או ת"א-25 וכיום נקרא מדד תל אביב 35. הוא מבוסס על השינוי המצרפי במחירי המניות של 35 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין המניות שנסחרות בבורסה המקומית. עד שנת 2017 מדד זה היה מכונה מדד ת"א-25 משום שכלל רק 25 חברות, אך אז החליטה הבורסה לני"ע להרחיב את המדד לצורך פיזור טוב יותר של ההשקעה במדד ולהקטין את התלות במניות מסוימות. מדד מניות זה מתאים גם  למשקיעים מתחילים שעדיין לא צברו ניסיון רב בשוק ההון, ומעדיפים להשקיע במניות הגדולות והמוכרות יותר. הסחירות של המניות המשתייכות למדד זה היא גבוהה יחסית ולכן קל למכור ולקנות אותן ישירות בהשוואה למניות קטנות יותר שלא נכללות במדד.

מדד תל אביב 125  

בדומה למדד תל אביב 35, מדד זה מייצג את 125 החברות המובילות מבחינת שווי שוק בבורסה המקומית.  המדד כולל את המניות הנכללות כאמור במדד ת"א-35, יחד עם 90 מניות נוספות, בעלות שווי שוק קטן יותר. עד שנת 2017 כלל המדד 100 מניות ולכן נקרא 'ת"א-100'. קיימת כיום גם גרסה "ירוקה" למדד זה, שבה חברות הקשורות לשרשרת הייצור של דלקים הנחשבים למזהמים, חברות פחם ונפט מושמטות מהרשימה. מדד זה מציע פיזור רב יותר בהשוואה למדד ת"א-35, ולכן השפעתה של מניה בודדת על המדד היא קטנה יותר.

מדד נאסד"ק 100

בורסת נאסד"ק כוללת בתוכה רבות מהחברות המובילות בארה"ב, מרביתן חברות טכנולוגיה, ושמו מבוסס על ראשי התיבות הלועזיים של השערים האוטומטיים "האגודה הלאומית לסוחרי ניירות ערך". כיום רשומות מעל 3,750 חברות שונות שניירות הערך שלהן נסחרות בבורסה זו, אך לרוב המדד הפעיל יותר הוא של מאה המובילות (נאסד"ק 100). נהוג להתייחס למדד זה כמייצג של מגמות בעולם הטכנולוגיה. קשיים בענף הטכנולוגיה ילוו בדרך כלל בירידות שערים של המניות המרכיבות את המדד, ומאידך חברות טכנולוגיה חדשות שמצליחות להיכלל במדד זה, זוכות פעמים רבות לזינוק מהיר בפעילותן בזכות החשיפה שהן זוכות לה. 

מדד S&P 500

מדד זה הוא מדד חשוב נוסף בכלכלה האמריקאית, המשליך כמובן גם להשקעות ברחבי העולם. הוא כולל בתוכו את מניות 500 החברות הגדולות ביותר שרשומות למסחר בארה"ב ולכן נהוג להתייחס אליו כמייצג של הכלכלה האמריקאית. כיום, משקלן של חברות הטכנולוגיה במדד הוא כ-30%, ולכן השפעת סקטור זה גבוהה יותר מהשפעת כל סקטור אחר על ביצועי המדד.

מדד דאו ג'ונס

מדד משמעותי נוסף הוא מדד הדאו ג'ונס. בניגוד למדדים אחרים שהזכרנו הוא כולל מספר מצומצם מאוד של חברות (30), אך מדובר בחברות מתחומים מגוונים. כיום הוא משלב את חברות הטכנולוגיה הבולטות, חברות בתחום התרופות, התעופה ועוד. למעשה, מדד זה מעניק מבט על להרגלי הצריכה האמריקאיים. שיטת קביעת המשקל של כל מניה במדד שונה ממדדים אחרים (למשל, מדד S&P 500) ולכן, גם בתקופות שהשוק פחות מאמין בחברות הטכנולוגיה וחברות צריכה אחרות עולות, מדד זה עשוי להעניק  תשואה טובה יותר למשקיעים. 

מעבר למדדים שהוזכרו, קיימים מדדים רבים נוספים הכוללים חשיפה למדינות, איזורים, ענפים ומאפשרים לגוון את תיק ההשקעות בצורה נכונה.

להשאיר פרטים כאן למטה ונחזור אליך

לשאלות ופרטים נוספים אפשר ליצור איתנו קשר

ליעוץ ראשוני חינם
צריך רק למלא פה פרטים ונחזור אליך