השקעות אלטרנטיביות – לא רק שוק ההון ונדל"ן

לשאלות ופרטים נוספים אפשר ליצור איתנו קשר

כמשקיע, סביר להניח ששמעת את הביטוי "אל תשים את כל הביצים שלך בסל אחד". זהו עיקרון בסיסי של השקעה, וזה אומר שאתה צריך לגוון את תיק ההשקעות שלך כדי להפחית את הסיכון. במאמר זה, נחקור השקעות אלטרנטיביות וכיצד הן יכולות לעזור לך להשיג תיק מגוון יותר. אבל קודם, בואו נגדיר למה אנחנו מתכוונים ב"השקעות אלטרנטיביות".

מה הן השקעות אלטרנטיביות?

השקעות אלטרנטיביות הן אלה שמחוץ לסוגי הנכסים המסורתיים כמו מניות, אג"ח ומזומנים. לעתים קרובות הן נחשבות מסוכנות יותר מאשר השקעות מסורתיות, אבל יש להן גם את הפוטנציאל לתשואה גבוהה יותר. דוגמאות להשקעות כאלו כוללות השקעות נדל"ן אלטרנטיביות, סחורות, השקעות פרטיות, קרנות גידור ופריטי אספנות כמו אמנות ויין.

למה להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות?

ישנן מספר סיבות מדוע משקיעים בוחרים להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות. אחת הסיבות העיקריות היא לגוון את תיק ההשקעות שלהם. על ידי השקעה במגוון  סוגים של נכסים, משקיעים יכולים להקטין את הסיכון שלהם ולהגדיל את התשואות שלהם. 

סיבה נוספת היא לנצל הזדמנויות השקעה ייחודיות. לדוגמה, השקעות נדל"ן אלטרנטיביות יכולות לספק הכנסות מהשכרה והעלאה פוטנציאלית לערך, בעוד שהשקעות בסחורות יכולות להציע גידור מפני אינפלציה.

בנוסף, השקעות אלטרנטיביות יכולות להציע גישה לשווקים שאינם נגישים בקלות באמצעות השקעות מסורתיות. לדוגמה, קרנות השקעה פרטיות וקרנות גידור, משקיעות לעתים קרובות בחברות פרטיות שאינן זמינות לציבור הרחב. 

לבסוף, חלק מהמשקיעים נמשכים לפוטנציאל לתשואות גבוהות יותר. קרן השקעות אלטרנטיביות היא כזו בה לעתים קרובות יש פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר מאשר השקעות מסורתיות, אבל כזו שגם כוללת סיכונים גבוהים יותר.

סוגים של השקעות אלטרנטיביות

סוגים של השקעות אלטרנטיביות

אלו כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של השקעות אלטרנטיביות:

נדל"ן

נדל"ן הוא השקעה אלטרנטיבית פופולרית המספקת נכס מוחשי שיכול לייצר הכנסות מהשכרה ועליית ערך לאורך זמן. ישנן מספר דרכים להשקיע בנדל"ן, כולל בעלות על נכסים מניבים, השקעה בנאמנויות השקעה בנדל"ן (REITs) והשקעה בפלטפורמות מימון המונים בנדל"ן.

בעלות על נכסים מניבים יכולה לספק זרם יציב של הכנסה ורווח הון פוטנציאלי עם המכירה, אך גם מגיעה עם אחריות כגון ניהול דיירים, תיקונים ותחזוקה, והתמודדות עם הוצאות בלתי צפויות. קרנות ריט (נדל"ן מניב) מציעות גיוון, נזילות והכנסות באמצעות מניות ציבוריות, המשקיעות בנכסי נדל"ן מניבים. 

פלטפורמות מימון המונים בנדל"ן מספקות גישה להשקעות נדל"ן שייתכן שלא יהיו זמינות למשקיעים בודדים, אך מגיעות עם סיכונים ספקולטיביים ועיכובים אפשריים בפרויקט או חציית תקציב. לפני ההשקעה, חשוב לשקול בזהירות את האפשרויות והסיכונים שלך ולהתייעץ עם יועץ פיננסי.

סחורות

סחורות הן אפשרות השקעה אלטרנטיבית פופולרית נוספת, עבור אלה המעוניינים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם. סחורות הן מוצרים פיזיים המשמשים לעתים קרובות כתשומות בייצור של סחורות אחרות, כגון נפט, זהב, ומוצרים חקלאיים. השקעה בסחורות יכולה לספק חשיפה להיצע ולגורמי הביקוש העולמיים שיכולים להשפיע על מחירי הסחורות, מה שעלול לייצר תשואות שאינן מתואמות עם שוקי המניות והאג"ח המסורתיים.

השקעה בסחורות יכולה להיעשות באמצעות מגוון רחב של שיטות, כולל חוזים עתידיים, קרנות חליפין (ETF) וקרנות נאמנות. חוזים עתידיים מאפשרים למשקיעים להמר על המחיר העתידי של סחורה, ואילו תעודות סל וקרנות נאמנות מספקים חשיפה לסל של סחורות. 

עם זאת, השקעה בסחורות מגיעה גם עם סיכונים, כגון תנודות במחירי הסחורות, סיכונים גיאופוליטיים, ואת הפוטנציאל לאחסון סחורות פיזית ועלויות תחבורה. חשוב לשקול בזהירות את האפשרויות ואת הסיכונים הקשורים לפני קבלת כל החלטות השקעה בסחורות.

הון פרטי

השקעה פרטית היא סוג של השקעה אלטרנטיבית הכרוכה בהשקעה בחברות פרטיות, בדרך כלל במטרה לרכוש נתח שליטה בחברה. השקעות פרטיות יכולות לספק גישה לחברות פוטנציאליות בעלות צמיחה גבוהה ואת ההזדמנות לנהל ולשפר באופן פעיל את פעילות החברה, כדי לייצר תשואות גבוהות יותר.

השקעות פרטיות יכולות להתבצע באמצעות קרנות השקעה פרטיות או על ידי השקעה ישירה בחברות פרטיות. קרנות השקעה פרטיות מנוהלות בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע מנוסים, המזהים הזדמנויות השקעה פוטנציאליות ומנהלים באופן פעיל את ההשקעות כדי לייצר תשואות. השקעה ישירה בחברות פרטיות דורשת בדיקת נאותות משמעותית והבנה מעמיקה של פעילות החברה, הכספים ופוטנציאל הצמיחה שלה.

עם זאת, השקעה בהון פרטי מגיעה גם עם סיכונים, כגון פוטנציאל לחוסר נזילות, עמלות גבוהות, והסיכון להשקיע בחברות שעשויות לא לייצר תשואות צפויות. חשוב לשקול בזהירות את האפשרויות ואת הסיכונים הקשורים לפני קבלת כל החלטות השקעה בהון פרטי. עבודה עם אנשי מקצוע מנוסים וביצוע בדיקת נאותות יסודית, יכולים לסייע בהפחתת סיכונים אלה ולהגדיל את הסיכויים להשקעה מוצלחת.

קרנות גידור

קרנות גידור הן אפשרות השקעה אלטרנטיבית נוספת, אשר בדרך כלל זמינה רק למשקיעים מוכרים בשל הסיכון הגבוה שלהם. קרנות גידור הן תיקי השקעות מנוהלים המשתמשים במגוון אסטרטגיות ליצירת תשואות, כגון מינוף, מכירה קצרה ומסחר באופציות. קרנות גידור לעתים קרובות שואפים לייצר תשואות שאינן מתואמות עם שוקי המניות והאג"ח המסורתיים, מה שהופך אותם לאופציה פופולרית לגיוון תיקים.

השקעה בקרנות גידור יכולה לספק גישה לאסטרטגיות השקעה מיוחדות ולפוטנציאל לתשואה גבוהה, אך גם מגיעה עם עמלות גבוהות וסיכונים משמעותיים. קרנות גידור זמינות לעיתים קרובות רק לאנשים עשירים ולמשקיעים מוסדיים, ועשויות לדרוש השקעות מינימום גדולות. בנוסף, חוסר השקיפות בהשקעות בקרנות גידור עלול להקשות על המשקיעים להבין ולהעריך את הסיכונים הכרוכים בכך. כמו בכל השקעה, חשוב לשקול בזהירות את האפשרויות שלך ואת הסיכונים הקשורים לפני קבלת החלטות השקעה בקרנות גידור.

אספנות

אספנות היא אפשרות השקעה אלטרנטיבית נוספת, שיכולה לספק הזדמנות ייחודית להשקיע בנכסים מוחשיים בעלי משמעות היסטורית ותרבותית. אספנות יכול לנוע בין בולים נדירים ומטבעות לאמנות, עתיקות, ואפילו מכוניות וינטג'. השקעה באספנות יכולה לספק רווחי הון פוטנציאליים לאורך זמן, כמו גם הנאה והגשמה אישית מבעלות על פריט ייחודי ובעל ערך.

עם זאת, השקעה באספנות מגיעה גם עם סיכונים, כגון תנודות בביקוש בשוק וערך, הצורך באחסון ותחזוקה נאותים, ופוטנציאל להונאה או פריטים מזויפים. 

בנוסף, השקעה באספנות דורשת הבנה עמוקה של השוק ושל הפריטים הספציפיים הנאספים, כמו גם השקעה משמעותית של זמן ומשאבים במחקר ורכישה של פריטים. כמו בכל השקעה, חשוב לשקול בזהירות את האפשרויות ואת הסיכונים הקשורים לפני קבלת החלטות להשקעה באספנות. עבודה עם אנשי מקצוע מנוסים וביצוע בדיקת נאותות יסודית, יכולים לסייע בהפחתת סיכונים אלה ולהגדיל את הסיכויים להשקעה מוצלחת.

סיכונים של השקעות אלטרנטיביות

בעוד שהשקעות אלטרנטיביות יכולות לספק את הפוטנציאל לתשואה גבוהה יותר, הן מגיעות גם עם סיכונים גבוהים יותר. אחד הסיכונים העיקריים הוא היעדר נזילות. השקעות חלופיות רבות לא נקנות בקלות או נמכרות כמו מניות ואג"ח, ומשקיעים עשויים להיאחז בהשקעות שלהם למשך תקופה ארוכה. בנוסף, השקעות אלטרנטיביות לעיתים קרובות פחות מוסדרות מאשר השקעות מסורתיות, אשר יכולות להגדיל את הסיכון להונאה.

לסיכום

השקעות אלטרנטיביות יכולות להיות אופציה אטרקטיבית למשקיעים המחפשים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם ולהגדיל את התשואות שלהם. עם זאת, חשוב לזכור כי השקעות אלטרנטיביות מגיעות עם סיכונים גבוהים יותר מאשר השקעות מסורתיות, ומשקיעים צריכים לשקול בזהירות את האופציות שלהם לפני קבלת החלטות. כמו תמיד, חשוב להתייעץ עם יועץ פיננסי לפני קבלת החלטות השקעה כדי להבטיח כי אתם עושים את הבחירות הנכונות.

להשאיר פרטים כאן למטה ונחזור אליך

השקעות אלטרנטיביות

לשאלות ופרטים נוספים אפשר ליצור איתנו קשר

ליעוץ ראשוני חינם
צריך רק למלא פה פרטים ונחזור אליך